26 Ağustos 2011 Cuma

plastik şişelerden sera yapmak mümkün mü?Neden olmasın?
Sera dediğimiz şey aslında -çok profesyonel, cam seraları dışında tutarsak- demir iskeletler üzerini plastik brandalarla kaplayarak elde edilmiyor mu? Eğer amaç, belirli bir alanda, hava koşullarını belli oranlarda bertaraf edip, içeride daha ılıman bir iklim elde ederek bitki yetiştirmekse, benzer bir etkiyi plastik şişelerle de sağlamak neden mümkün olmasın?
Hani şu her gün tükettiğimiz, sonra çöpe gönderdiğimiz milyonlarca plastik şişe.. Madem onları tüketmekten geri duramıyoruz ve madem her gün çöp yığınlarına milyonlarcasını gönderiyoruz insan evlatları olarak.. Onları daha faydalı kullanmak iyi olmaz mıydı? 
Birilerinin, bir takım tesislerde çöplerimizi tek tek karıştırarak aralarından plastik şişeleri ayırması ve geri dönüşüme göndermesi yeterli bir çözüm olmadığı gibi, bizim kendi imkanlarımızla onları daha yararlı kullanmaya çalışmamız da ne tam olarak işe yarayacak ne de bizi daha masum yapacak. Yine de eğer döngüyü değiştirmek şimdilik elimizden gelmiyorsa, şu milyonlarca yıl daha kurtulamayacağımız plastik şişe lanetini daha sağlıklı besinler tüketebilmek ve bir anlamda kendi geri dönüşümümüzü sağlamak için kullanmamız iyi bir adım olabilir gibi geliyor.
Eğer küçük de olsa sera için ayırabileceğiniz bir alanınız varsa ve şişe toplayabilecek kadar (ki yalnızca kendi tükettiklerinizi bir kenara ayırmanız bile son derece etkili olacaktır) sabrınız varsa, kendi seranızı inşa edememeniz için hiçbir neden yok.
Dikkat edilecek en önemli nokta şişelerin -tercihen 2 litrelik olanlar- aynı boyda olması. Yeterince şişe biriktirdikten sonra, seranın boyutlarına göre ahşap ve çok basit bir iskelet yapmak gerekiyor. Sonrası gerçekten çocuk oyuncağı. Yapılacak tüm şey; şişeler düzgün dursun diye bir çubuğa ya da ipten yapılmış bir iskelete geçirebilmek için şişelerin diplerinin kesilmesi ve upuzun bir boruymuş gibi birbirlerinin üzerine -iskeletin boyu kadar- geçirilmesinden ibaret. Bu diziler yanyana getirildiğinde seranın duvarını elde etmiş oluyorsunuz. Aynı işlemi seranın kapısı ve tavanı için de uygulamak gerekiyor.
Eskiden ana sınıflarında boncuk makarnalardan yaptığımız kolyeler gibi tıpkı.. İpe dizilmiş şişeler.. Ve seranız hazır! Üstelik yok denecek kadar az bir maliyetle!
Gerisi küçük seranızda ne yetiştireceğinize karar vermeye kalıyor..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder