28 Mart 2012 Çarşamba

doğayla barışık bir küçük kubbecik


Bu ağaçlarla çevrili, kubbeli şahane orman evini California'da Kitty ve Michael çifti yapmış. Santa Cruz, Aptos'ta bulunan bu mantar biçimli ev, verandasıyla, içinde bulunduğu ortamla tam bir huzur evi gibi. Aslında isteyenlere birkaç günlüğüne pansiyon olarak kiraya da veriliyor.Evin girişindeki büyük veranda; kendinizi elinizde kitabınızla, gazetenizle doğaya bırakma hayali yaratıyor insanda. "Kabin" diye tanımlanabilecek olan bu küçük evcik, kubbenin hemen altındaki çatı katıyla birlikte iki kattan oluşuyor. 


alt katta gündelik yaşam alanları, mutfak vs. bulunuyor. o kadar ki, bu minicik yere, küçük sevimli bir banyo sıkıştırmayı bile başarmışlar. üst kat ise kubbenin camlı kısmının hemen altında uyumaya imkan veren şahane bir yatak odasına sahip.Ev hakkındaki kısa bilgilere bakılırsa 10 dönümlük bir arazinin içine kurulmuş. Burada 10 kişilik küçük bir topluluk olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Tesisatçı, duvarcı gibi zanaat ustalarının yanında, film yapımcılığı, sanatçılık ve müzisyenliğe kadar farklı işler yapan insanlar bunlar. Ayrıca arazide bir de permakültür bahçesi de kurmuşlar. Bunun yanında pek çok hayvana da ev sahipliği yapıyorlar. İnternetten bulduğum çok kısıtlı bilgilere bakılırsa her pazar gecesi de herkese açık meditasyon seansları düzenliyorlar.
Kendi elleriyle yaptıkları bu evle ilgili pek fazla bilgi bulmam mümkün olmadı fakat büyük bir arazide, küçük ama doğayla barışık, bu huzurlu hayat çok özenilesi. * Fotoğraflar şu sayfadan alıntıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder