5 Mart 2013 Salı

Londra'da Bir Ninni FabrikasıLondra’da Great Ormond Street Çocuk Hastanesi’nde çocuklar için saklı bir avlu var. Bir "Ninni Fabrikası." Studio Weave sanatçıları Je Ahn ve Maria Smith tarafından tasarlanmış olan bu avlu -ninni fabrikası- içindeki sarmal borular-klaksonlar sistemi ve dahası tüm bu boruların-klaksonların içinde çalan ninniler ile büyüleyici bir alan, gerçek dünyayla masal dünyası arasında bir avlu. Üstelik yalnızca içeride yatan çocuklar için değil, hastane çalışanları ve refakatçiler için de..


15 yıl içinde yıkılması planlanan 1930'lardan kalma hastanenin büyük pencereleri, eski tuğla duvarlı bir avluya bakıyor. Fakat tuğla duvardaki eski drenaj sisteminin yarattığı görüntü kirliliği, hastane yönetimini harekete geçirmiş. Bunun için çok doğru bir kapı çalınmış olmalı ki, Studio Weave tasarımcıları tarafından bu drenaj sistemi, ortadan kaldırmak şöyle dursun, allanıp pullanarak, hasta çocuklar için büyülü bir avluya dönüştürülmüş.


Bu büyülü fabrika, aslında iki ayaklı bir sisteme dayanıyor: borular sistemi ve ses sistemi. Ahn ve Smith'in ilk ayağı tasarladığı projede, ikinci ayağı üstlenen ise Jessica Curry olmuş. Besteci ve ses sanatçısı Curry, tamamen bu proje için yepyeni bir ninni bestelemiş. 


Tasarım 10 kat yüksekliğinde ve 32 m. eninde, oldukça geniş bir alana yayılmış. Borular-klaksonlar; altın, gümüş, bakır, bronz gibi malzemelerden oluşuyor. Hatta bazı bileşimler kazan dairesinin eski malzemelerinden oluşturulmuş. İşte bu avluya yolu düşenler, kulaklarını bu borular sistemine dayayıp, dinlendirici, rahatlatıcı ninniler dinleyebiliyorlar. Buranın bir hastane olduğunu göz önünde bulundurup, her hastanın avluya çıkabilecek durumda olmayabileceğini de göz önünde bulunduran tasarımcılar, avluya çıkamayanlar için de bir radyo istasyonu kurmuşlar. Böylece tüm bu borulardan süzülüp gelen büyülü ninniler, radyodan da dinlenebiliyor.


Burada oldukça özet bir şekilde değinebildiğim bu tasarımla ilgili internette pek çok bilgiye ulaşmak mümkün. Fakat bir ses kaydı ya da video bulabileceğim ümidiyle yaptığım tüm aramalar boşa çıktı.
Yine de fotoğraflara baktıkça, sanki yankılanan ninni kulağıma gelir gibi oldu..


3 yorum:

  1. Harika! Bayıldım! Ben de dinlemek isterdim... ama şimdilik senin yaptığın gibi fotoğraflara bakıp ninnilerin kulağımda yankılanır gibi olmasını bekleyeceğim :)

    YanıtlaSil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil
  3. aynen evren, bakarsın belki bi gün yolumuz düşer :)

    YanıtlaSil