30 Ağustos 2013 Cuma

İNSAN RENKLERDEN NEDEN KORKAR?
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Fındıklı’dan Cihangir’e uzanan merdivenler, Karaköy’de yaşayan 64 yaşındaki orman mühendisi Hüseyin Çetinel tarafından, kendi ifadesiyle “insanları gülümsetmek” için gökkuşağı renklerine boyanmıştı. Hepimiz o kadar çok sevdik ki o merdivenleri –sevilmeyecek gibi değildi-, çılgınca paylaşıldı sosyal medyada. İstanbul gibi bir beton ormanında, griler arasında hem de bireysel inisiyatifle boyanmış bu rengarenk merdiven gerçekten de hepimizin içini açtı. Hemen her yerde fotoğraflar paylaşılmasına rağmen bıkmadık, gökkuşağından hiç bıkılır mı? LGBT’nin onur haftasında renkleri ne kadar özlediğimizi daha da iyi anladık belki de. İstiklal Caddesi, LGBT onur yürüyüşü sayesinde gökkuşağı renkleriyle dolmuştu da nasıl heyecanlanmıştık hepimiz. (iyi ki varsın gökkuşaklı LGBT, iyi ki! Bize renkleri hatırlatmayı hiç unutmayın e mi?)


Ne var ki tepemize dikilmiş işaret parmağını sallayarak bize renkleri yasaklamaya çalışanlar var. Ahmet Misbah Demircan adını biliyor musunuz? Hani kendisini Beyoğlu’nu “güzelleştirmeye” adamış AKP’li belediye başkanı. Anlaşılan renklerden hoşlanmıyor başkan. O kadar ki dün gece belediye ekiplerini toplayıp merdivenleri griye boyatmaya göndermiş. Birilerinin nasıl olup da renklerden korkabileceğini asla anlamayacağım sanırım. SAHİ İNSAN RENKLERDEN NEDEN KORKAR?


Biz bu sorunun cevabını merak ededuralım, gazetelerdeki haberlere bakılırsa Hüseyin Çetinel merdivenlere tekrar gidecek ve fırçayı eline alacakmış. Dahası LGBT’nin duyurduğuna göre Cumartesi günü 17.00’de hep birlikte merdivenleri yeniden boyamak için bir çağrı var. Şimdi fırçayı-boyayı kapıp yalnızca “o” merdiveni değil, bulduğumuz tüm merdivenleri boyama zamanı. Çünkü biz renklerden korkmuyoruz. Hiç korkmadık. Daha da ötesi renklerimizin tadı damağımızda artık. Onların “boya”dan anladığı “boyalı su”, “boyalı mermi”yse, bizim gökkuşağımız var. Onlarınsa öğrenecek çok şeyi..Yapıgüncesi, bu hafta renkler konusunda çalışıyor olacak. Şimdilik hepimize rengarenk günler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder