25 Ekim 2013 Cuma

Steve Areen'in Kubbe Evi (Home Sweet Dome Home)

Steve Areen, aslında uzun zaman Delta Havayollarında uçuş görevlisi olarak çalışmış biri. Bildiğimiz anlamda bir “mimar” değil. Fakat Tayland’da inşa ettiği evi görenler sanırım buna inanamaz. Eşinin erkek kardeşinden aldığı ipuçlarıyla bu şahane kubbe evi inşa eden Steve, iki yardımcısıyla birlikte bu evi altı haftada ve yalnızca 8000 dolara malederek tamamlamış!


Işlerini bu kadar çabuk ve kolayca halledebilmiş olmasında Tayland’daki imar yasalarının gevşekliğinin de payı olmuş fakat yine de inşa sürecinin izinler dahil altı haftada tamamlanabilmiş olması mucize gibi. Düşünsenize, yalnızca bir buçuk ay gibi kısa zamanda kendi ellerinizle yaptığınız masal evini tamamlıyor ve final dokunuşlarını da ekleyip kısa zamanda orada yaşamaya başlayabiliyorsunuz. Şahane!


Steve, ana inşaatı bitirdikten sonra, kapılar, bölmeler, raflar, havuz, çardak ve çevre düzenlemesi gibi daha ayrıntılı işlemlere girişmiş. Hepsini eşinin erkek kardeşi Haijar ve yardımcısı Tao ile tamamlamış. Dıştaki kubbe formu, evin içinde de oval formlarla birbirini tamamlıyor. Son olarak, beton tuğlayla inşa ettiği kubbeyi terracotayla sıvayarak, içinde bulunduğu doğayla şahane bir bütünleşme yakalamayı başarmış. Çardak, nilüferlerle dolu minik havuz, bahçe, çatı, kapılar, tuvalet, banyo! saymakla bitmiyor evin göz alınamaz yerleri..


Steve maaliyetin az olmasında Tayland’ın maliyeti ucuz malzemelerinin de etkisini olduğunun altını çiziyor, yine de tüm kol gücünü iki kişi görebilmesine bakılırsa gerek işçilik, gerek yerel malzemeler kullanma anlayışıyla; dünyanın neresinde olursanız olun beton toplukonutlara ödenen akılalmaz ücretlerin yanında oldukça ucuza malolacağı ve çok daha sağlıklı olacağı kesin. Bu tarz bir anlayışı ve bu anlayışla kendi evlerini inşa edebilen Steve gibi insanları bu yüzden çok seviyor ve sonsuz saygı duyuyorum onlara.Steve de ızgara sisteminde hayat bulamayanlardan. Kendi eliyle yaptığı bu evin doğal yalıtımı, ısınma ve soğutma açısından çok kullanışlı ve ekonomik. Kullanılan teknik, malzeme vs. oldukça ilham verici evet ama diğer yandan ev, estetik açıdan da büyüleyici. Steve’in kendi sitesini ziyaret ettiğinizde gördüğünüz fotoğraflardan, yaptığı işten aldığı enerji ve mutluluğu görmemek mümkün değil. Sanırım işin en güzel yanı da aslında bu. Steve, şimdi bu enerjisini başka evler inşa ederek yaşatmak istiyor. Dilerim her şey istediği gibi gider ve dünyanın öbür ucundan bizlere verdiği gibi daha pek çok insana ilham vermeye devam eder.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder