11 Ocak 2014 Cumartesi

Oz Büyücüsü'nün 75. Yılı ve kasırga mağduru bir çiftlik evi replikası


2014; Frank Baum’un The Wonderful Wizard of Oz (1900)  isimli kitabından 1939’da uyarlanan Oz Büyücüsü (The Wizard of Oz) isimli fantastic müzikal filmin 75. Yılı. Zannediyorum, duymayanımız, bilmeyenimiz, kitabına, çizgi filmine, müzikaline rastlamayanımız yoktur. Hal böyle olunca, bu klasiğin 75. Yıl kutlamaları da etkinliklerle başlamış.
Bunlardan biri de Maine’de 15 sanatçının bir araya gelerek gerçekleştirdiği bir enstalasyon: Oz Büyücüsü karakterlerinden Dorothy’nin çiftlik evi. Tamamen hurdalardan yapılmış enstalasyonun adı: “Resisting Entrophy: There’s No Place Like Home”


Çalışma, gerçekten de “Kasırga sırasında bir hortuma çekilip de, sonra Lanetli Cadı’nın kafasına atılmış gibi” gibi görünüyor; filmdeki ev örnek alınarak yapılmış elbette. 


Yaklaşık 10 ayak uzunluğundaki enstalasyon, bünyesinde mimariyi ve heykel sanatını da barındırıyor. Tam da bu yüzden kalabalık denebilecek bir ekip tarafından gerçekleştirilmiş. Ekip, Jared Cowan tarafından yönetilmiş ve enstalasyon için tercihen 24 saat zaman sınırı konmuş. Fakat elbette malzeme toplamaları birkaç gün almış. Tüm malzemeleri topladıktan sonra bir tam gün çalışarak ortaya bu kasırga mağduru evi çıkarmışlar.  


Farnsworth Museum'un öncülük ettiği projenin yapım aşamasına şu sayfadaki videodan ulaşabilirsiniz. Çalışmada yer alan sanatçıların listesi ise şöyle: 

Jared CowanAndy White
Bethany EngstromDavid Allen
Eric LeppanenTrelawney O'Brien
Alexis IammarinoSiglinde Langholz
Owen CartwrightGreta Van Campen
Susan SmithJonathan Laurence
Ashley SeeligSean Taylor
Ben bu çalışmaya bayıldım doğrusu. Galiba darmadağın ama yine de ayakta durmaya direnen şeyleri gerçekten seviyorum.
Madem konumuz bu oldu, şimdi biraz daha Oz Büyücüsü havasına girelim mi?

Em Teyze: Bugün bize yardım et de kendine başına hiçbir bela gelmeyecek bir yer bul!
Dorothy: Hiç bela olmayan bir yer. Öyle bir yer olduğunu düşünüyor musun Toto? Olmalı. Tekneyle ya da trenle gidebileceğin bir yer değil. Uzak, çok çok uzak.. Ay’ın ötesinde, yağmurun ötesinde.. (ve Judy Garland Somewhere Over The Rainbow’u söylemeye başlar..)


* Son olarak eklemek istediğim iki video vardı fakat yine bir sitenin daha yasaklandığı günler yaşıyoruz, vimeo linki veremiyorum o yüzden ama şu sayfadan izlenebiliyor. videolarda filmin munchkinlerinden biri olan M. Pellegrini, son derece içten bir şekilde Oz büyücüsü'nün neden hala bu kadar sevildiğini ve çocukları ne kadar sevdiğini anlatıyor. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder