22 Mart 2014 Cumartesi

ormanda bir kuş yuvası: "nido"


Robin Falck Finlandiya, Helsinki doğumlu genç bir tasarımcı. Yukarıda görülen bu minik, sade ama özgün kulübe de onun tasarımı. 2010’da kendi “mekanını” yapma isteğinin doğmasıyla başlamış macerası, aslında bir kafa dağıtıcı kaçamak yeri de diyebiliriz. Ilk once içinde yaşamak isteyeceği doğa parçasını bularak işe başlamış. “bu küçük alanı maksimum kullanabilmek istiyordum” diyor, tam da burada tasarımcı yanı işin içine girmiş elbette. Yapımında yalnızca yerel malzemeler (Finlandiya’da bu, çoğunlukla ahşap oluyor) ve geri dönüşümlü malzemeler kullanarak tamamen kendi elleriyle inşa etmiş burayı.
Inanması zor belki ama bir hafta sonra gelecek eksikler hariç iki hafta sürmüş tüm inşa süreci. Bir önceki yazım da tesadüfen finlandiya’daki bir kulübe üzerineydi ve orada da sözü geçtiği gibi; bu coğrafyada gün ışığı ekstra önemli. Robin de pencerelerin açısını, maksimum güneş ışığını içeriye alabilecek şekilde ayarlamış. “üstelik gece yıldızları da görebiliyorsunuz” diyor sayfasında macerasını anlatırken. Bir başka deyişle içinde bulunduğu doğanın tadını tam anlamıyla çıkarabileceği bir tasarım ortaya koymaya çalışmış. Bunu da başarıyla tamamlamış bana kalırsa. Giriş katında bir mikro-mutfak bulunuyor, kalan alan oturmak üzere değerlendirilmiş. Içatı katı ise yatmak için kullanılıyor.
Falck, doğaya değer veren, onun kıymetini bilen şahane insanlardan biri. Yapıda doğal, yerel ve geridönüştürülmüş malzemeler kullanmakla kalmamış yalnızca, o yuvayı oraya yaparken, içinde bulunduğu doğaya sanki bir bebekmiş gibi kıymet vermiş. Diyor ki; “Yapı, yerel ve geri dönüştürülmüş malzemelerle inşa edildi ve tüm bunları oraya tek tek ellerimle taşıdım. Çünkü doğanın el değmemiş kalmasını istiyordum. Işimi bitirdiğimde evin adını 'Nido' koydum.” "Nido" italyancada “kuş yuvası” anlamına geliyor. tüm bunları sayfasında o kadar sade, o kadar abartmadan dile getirmiş ki takdir etmemek elde değil.
Bana kalırsa nido'nun başarısı; hem içinde olduğu doğaya minimum müdahale edip, hem de konforlu ve huzurlu bir zaman dilimi vadedebilmesi. Genelde düz hatlı tasarımları çok yakın bulmamama ragmen, “şimdi orda olsam” hissini öyle güzel veriyor ki, görür görmez bunu hemen yazmalıyım dedim..
Bu kadar az maliyetle, doğaya bu kadar az müdahale ederek, tek başına bu şahane kuş yuvasını yaptığı için ellerine sağlık Robin Falck’ın.
*fotoğraflar: robin falck'ın websitesi'nden alınmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder