10 Aralık 2014 Çarşamba

buharlı bir masal mekanı: the neverwas haul


The Neverwas Haul, “Burning Man” adındaki bir festival için, Shannon O’Hare tarafından tasarlanmış üç katlı, buharlı bir trenden devşirme viktoryen bir ev! Öncelikle zannediyorum burning man (yanan adam) festivaline değinmek gerek. Bu festival Senede bir Nevada Çölü’nün ortasında Black Rock City’de düzenleniyor. 8 gün süreyle içeride para harcamadan (takas sistemi mümkün) kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yaşıyor ve geriye tek bir çöp bile bırakmıyorsun. Festival alanına gidiş bisikletlerle sağlanıyor. Maskeli, kostümlü katılımcılar, tamamı yaratıcılığa dayanan bu festivalde tasarımlar yapıyor, müzik dinliyor, dans ediyor, birbirleriyle eğleniyorlar. Tasarımlar, öncesinde belirlenen konseptlere göre yapılıyor. Ve son gün geleneksel olarak ahşap bir adam vücudu yakılıyor, ki bu da insan kalıplarının yakılması, özgürleşme gibi bir sembol aslında..

Shannon O'Hare
The Neverwas Haul ise 2006’daki Burning Man festivali için tasarlanmış ve % 75’i geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşuyor. 24 feet uzunluğunda, 24 feet yüksekliğinde ve 12 feet eninde yapılmış. Baktığınız her noktasındaki farklı bir zamandan kopmuş da gelmiş havasıyla bence gerçekten büyüleyici. Lokomotif bir temel üzerine oturan bu viktoryen yapının içi de aslında minik bir müze gibi. İçeride belirli dönemlere ait bazı parçaları görebiliyorsunuz.
İşin şahane taraflarından biri de tasarımı yapan ekip. Aslında şaşırtıcı değil elbette, böyle eğlenceli bir işin ucundan tutanların da eğlenceli insanlar olması beklenir bir durum. Fakat çok rica ediyorum ekibi görmek için sitelerine girip “crew” başlığına bir tıklayın ve her ekip üyesini tek tek görün. İnsanın içinden bir mektup yazıp “beni de aranıza alın, çay yaparım!” demek gelmiyor mu? Bu ekip kendi ifadeleriyle “Hibernia imparatorluğunda yaşayan ‘hibernian’lardan oluşuyor (bu kelimenin hibernation’dan –kış uykusu- türemiş olma olasılığı?) ve her biri ‘doğaya aykırı bilimler akademisi’ üyesi.  Halbuki ben hayatımda hiç akademisyen olmak istememiştim bu ekibi duyana kadar!

Bu tuhaf alet –ekibiyle birlikte- zaman yolculuğu için şahane bir araç olmaz mıydı? Ola ki böyle bir buluşun eşiğindeyseniz haberiniz olsun, The Neverwas Haul’u kiralamak mümkün! J iyi çalışmalar!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder