20 Kasım 2012 Salı

Gitmesek de, görmesek de.. Bir Masal Köyü: Cae MabonCae Mabon, Galler'de bulunan bir masal köyü. Burası, Fachwen isimli bir çevrede, bir meşe ormanının içinde, göller ve dereler arasında yer alıyor. Sadece bu kadarı bile bir masal köyü olarak anılması için yeterli görünüyor gözüme. İsminin kökeni Galceden geliyor ve sanırım Türkçeye 'Kutsal gençlik çayırı' olarak çevrilebilir. İşte bu, görünce insanın aklına masal diyarlarını getiren yapılar kompleksi; besteci, çocuk kitapları yazarı Eric Madern öncülük etmiş.

Eric Maddern 


Dünyanın çeşitli yerlerinden Ekolojik mimariyle ilgilenen sayısız gönüllü ile başlanan işin sonunda eşsiz bir doğal yapılar kompleksi çıkmış. Sitede mimariye katkıda bulunan isimler arasında Tony Wrench ve Ianto Evans bulunuyor.
Bu masal evleri kompleksi, aynı zamanda Amerikan yerlilerinin geleneksel evlerinden tutun da, Kelt kültürünün etkilerine varana kadar pek çok eski geleneği bünyesinde barındırıyor. Hem mimaride hem de bezemelerde bu etkileri gözlemlemek mümkün. Özellikle, çoğumuza tanıdık gelecek Kelt düğümleri pek çok yerde görülebilir.
Buranın kuruluş amacı ise aslında doğayla dost, alternatif bir yaşamı benimseyen insanlar için bir buluşma noktası olması. Bu yüzden Cae Mabon'a dünyanın çok değişik yerlerinden katılımcılar geliyor; buluşmalar, workshoplar düzenleniyor, oyunlar oynanıyor, şarkılar söylenip, danslar ediliyor ve elbette masallar anlatılıyor. Aynı zamanda Kelt milojojisi ile ilgili kamplar ve turlar da yapılan aktiviteler arasında. Tüm bu aktivitelerin yanısıra, kuruluşunun doğal amacı gereği hem çocuklar hem yetişkinler için çevre bilinciyle ilgili toplantılar yapılıyor, doğayla uyumlu mimari seminerleri veriliyor, mini ekofestivaller  düzenleniyor. O kadar ki, burada zamanlarını paylaşmaktan mutlu olan insanlar, çeşitli kutlamalar, hatta evlilik törenleri için de bu mekandan yararlanabiliyor. 
Cae Mabon'un merkezinde, saz çatılı, daire formlu, geleneksel bir Kelt evi bulunuyor. Ortasında ateş yanan, dumanı sazların tepesinden yükselen bu merkez binada, ateşin etrafında toplanıp şarkılar söyleniyor, hikayeler anlatılıyor ve söyleşiler yapılıyor. Köyde, bundan başka yedi tane daha doğayla barışık yapı bulunuyor. Bunlarsa çoğunlukla yatak amaçlı kullanılan evcikler. Utah ve Arizona'da yaşayan Navaho kabilesinin Hogan isimli yapılarından esinlenilerek yapılmış bir saman ev (The Hogan), meşe ve arduvazdan yapılmış bir longhouse, sedir ağacından yapılmış bir ev, bir cob ev, bir sekoya ev, bir hobbit kulübesi ve sedir ağacından bir kabin bulunuyor. Her biri eşsiz ve rahat bu evcikler, 30 kişiye kadar ağırlama olanağı sunuyor. 
Hobbit evi
Her biri kendi özelliklerine sahip bu yapılardan tek tek bahsetmek yazıyı çok uzatacağından, yalnızca kısacık merkez yapıya değinebileceğim. 1991-1994 yılları arasında inşa edilen bu yapı, bu çevrede neredeyse 3000 yıldır kullanılan bir geleneği takip ediyor. Hala daha çevrede bu geleneksel taş yapıların kalıntılarını bulabilmek mümkünmüş. Bu örnekte ise, dairesel taş duvarlar (ki yapımı üç yıl sürmüş), konik bir çatı strüktürü ve sazlardan yapılma bir çatı bulunuyor. Özellikle bu geleneksel saz çatı yönteminde, geleneksel yöntemleri bilen Nick MacSmith'den yardım almışlar. Yukarıda sözü edilen aktivitelerin yapıldığı bu merkez bina, maalesef 2002'de bir mum nedeniyle başlayan yangında yanmış. Geriye yeniden inşa etmekten başka bir yol kalmamış. Pek çok insanın gerek gelip katkıda bulunması, gerek mali destekte bulunması sayesinde iki ay içerisinde yenisinin, eskinin pek çok eksiklerini de giderme şansı buldukları inşası bitmiş. Ve o gün bugündür çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. Cae Mabon'un resmi web sitesinde diğer yapılarla da ilgili ayrıntılı bilgiler, aktivite programları ve ziyaret koşulları anlatılıyor. Bir meşe ormanının göbeğine saklanmış bu masal köyü fotoğraflarıyla bile insana şahane bir hayatın ipuçlarını veriyor ve kendine çağırıyor. Dilerim, gitmesek de görmesek de uzun yıllar o ateşlerin etrafında masallarını anlatmayı sürdürür..
Merkez Bina


The Hogan
The Hogan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder