25 Kasım 2012 Pazar

konteyner misafir evi ya da bahçede bir kaçamakYapı güncesi, daha önce de gemi konteynerlerinin kullanıldığı ‘konteyner mimarisi’ni konu edinmişti. Konteynerler; kolay ulaşılabilirlikleri, ucuzlukları, taşınabilirlikleri ve kolayca kurulabilmeleri açısından gerçekten çok pratik. Dolayısıyla mimaride konteyner kullanımının yaygınlaşması, hatta 'konteyner mimarisi' diye anılan bir alan türemesi sürpriz değil.


Bizler burada, çoğunlukla şantiyelerde işçilerin kalması için kullanılan konteynerlere alışık olsak da, çok daha eğlenceli örneklerini bulmak-yapmak mümkün.
Poteet Architects’ten Jim Poteet’in, sanatçı Stacey Hill’in San Antonio’daki evinin bahçesine ‘kurduğu’ sevimli misafir evi, işte bu örneklerden..
Stacey Hill’in özellikle renginden dolayı tercih ettiği lacivert konteynerin (gerçekten de bahçesine bu rengin çok yakıştığını söylemeden geçemeyeceğim.) bahçeye yerleşiminden sonra Poteet eve, sürgü kapılar, pencereler, ısıtma ve havalandırma sistemi, banyo ve bir kompost tuvalet tasarlamış. Eski telefon direkleri üzerine kurulmuş evin önüne, güzel havalar için küçük, sevimli bir veranda eklemeyi de ihmal etmemişler.
İçeride duvarlar ve zemin için bambu kullanmayı tercih etmişler. Banyoda açık bir duş, elektrikli bir kompost tuvalet, kaymaz zeminin yanı sıra, metal levhalarla kaplanmış şahane kırmızı duvarlar tasarlamışlar.Evin, benim açımdan en hoş yanlarından birisi ise çatıda kurulmuş olan bahçe. Bu yeşil alan, peyzaj mimarı Jon Ahrens tarafından kurulmuş olan damla sulama sistemiyle sulanıyor. Bu bahçe sayesinde, zaten bahçe içinde kurulu bu küçük evcik, her yanından yeşillerle kaplanmış.


Sürgülü, geniş camları ile bahçeyle yakından ilişkilendirilebilmiş misafir evi, hem verandası hem de çatı bahçesiyle, bulunduğu yerin başından beri bir parçası gibi görünüyor. Ev sahibi Stacey, bahçesine kurulan bu evle ilgili şunları söylüyor: “Bizim de andığımız adıyla ‘konteyner’, benim için müthiş bir kaçış yeri. Çünkü ferah, derli toplu bir alan; aydınlık, sessiz ve şahane bir görüş alanı var. Kızlarım da çok seviyor çünkü aslında pratik olarak oyun oynamaya her an hazır boş bir kutu”
Gerçekten de asıl çıkış noktası misafir evi olmasına ragmen, belli ki Stacey’nin ana evinin eğlenceli, sık sık kaçamak yapılan küçük bir parçası olarak kullanılıyor çoğu zaman.


Bana kalırsa ana malzemesi metal olan ve böyle dümdüz, köşeli bir yapının; modern görünümünü kaybetmeden, oldukça sıcak bir havaya sahip olabilmesi zor. Fakat yapılan tasarım, hepsinin üstesinden bir çırpıda gelivermiş gibi görünüyor. Fotoğraflara bakıp da "burada misafir olmak hiç de fena olmazdı" diye düşünmemek elde değil.. 

2 yorum:

  1. Dışı metal olabilir; ama ,.,ne ahşap girdiği anda hava bir anda değişmiş. hele o boydan boya pencere ile manzarası yok mu, bayıldım!!!

    YanıtlaSil