29 Aralık 2012 Cumartesi

100 feet yüksekte bir ağacın üstünde yaşadığınızı düşünebiliyor musunuz?


Geçtiğimiz günlerde, oldukça ilgimi çeken bir yazıya rastladım internette dolaşırken. Yazı şöyle başlıyor: “100 feet yüksekte, bir ağacın üstünde yaşadığınızı düşünebiliyor musunuz?”

Fotoğrafla da birleştiğinde olay çok daha çarpıcı bir boyuta yükseliyor; gerçekten görkemli ağaçların tepesinde yaşayan bir kabile var! Korowai kabilesi, bu akla hayale gelmeyecek hayatı, gündelik olarak yaşıyorlar. Çok şaşırtıcı ve büyüleyici değil mi? Yeni Gine’de yaşayan bu kabile, modern dünyadan izole hayatlarını bu şekilde sürdürüyor.

Elbette bu yaşam biçimi işin fantezisine kaçmak değil, böyle bir ormanda yaşıyorsanız güvende olmak istersiniz ve onlar da bunun zor ama garantili bir yolunu bulmuşlar. Zor, çünkü ellerinde işlerini kolaylaştıracak makineler yok. Ağaçların tepesindeki bu ağaç evleri tamamen kendi elleri ve imkanlarıyla yapıyorlar, zorunluluğun da getirisiyle, oldukça gayretli ve çalışkan bir kabile.. Ormanın zemininde yaşamak için en büyük tehlike ise böcekler..BBC’nin bir belgeseline de konu olan bu kabile, gayretkeşliği ile mimari açıdan gerçekten kayda değer bir gelişme katetmiş. Böyle bir evi, zeminden 114 feet yukarıda, çok basit aletler ve elleriyle yalnızca iki haftada inşa ediyorlar ve bu süreye, aşağıdan yukarıya kadar uzanan bir merdiven de dahil. Düşününce belki de öyle bir merdiveni elimizle yapmak iki haftamızı alır gibi geliyor şehir insanları olarak. Korowai evlerinin zemin ve duvarlarında ağaç kabuğu, çatısında ise yapraklar kullanılıyor. Yaşam biçimi olarak içinde yaşadıkları coğrafyaya muhteşem şekilde adapte olmuşlar. 
Hani diyoruz ya şimdi, ekoköyler, sürdürülebilir mimari, organik mimari vs. diye.. Bizler gibi, şehir hayatının koşturmacası arasında, unutmuş olduğu gerçekleri yeniden okuyarak hatırlayan, teori geliştiren kalabalık bir kitle karşısında, bunu hiç okumadan, tamamen içinde bulundukları şartlar yüzünden ve geleneksel olarak sürdüren bir topluluk olması sizce de şahane değil mi? Üstelik gerçekten koca koca ağaçların tepesinde yaşamak kadar zor bir yol olmasına rağmen, bu kadar rahatça ve doğal olarak sürdürülebilmesi? Herhalde oturup ağaç tepesinde yaşayan bir kabileyle ilgili bir kitap yazılsa, ütopya kitabı olarak değerlendirilir bir eleştiri köşesinde..
BBC’nin çektiği Human Planet serisinde de konu olmuş bu kabileyi siz de daha yakından tanımak isterseniz videolarını youtube’da bulmak mümkün.. Haydi hayret etmeye..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder