23 Mayıs 2011 Pazartesi

Musgum Evleri "cases obos"


Mimaride “el yapımı” ve “toprak” dendiğinde ilk akla gelmesi gereken yerlerden biri de Afrika. Afrika, el yapımı ve karakteristik özelliklere sahip yapılar bakımından oldukça zengin. Bunlardan biri de Kamerun’un kuzeyinde yaşayan bir etnik topluluk olan “Musgum”ların evleri.
Musgum evleri “cases obos” olarak anılıyor, bunun nedeni ise basitlikleri ve deniz kabuğuna benzer formları.
Ucu sivri berer kubbeye de benzetilebilecek bu evler tamamen el yapımı. Musgumların geleneksel mimarisini oluşturan bu evlerde ana malzeme toprak. Güneşte kurutulmuş sıkıştırılmış toprak kütleleriyle inşa ediliyorlar. bu bakımdan da bir tür cob ev olarak tanımlanabilirler. 

zincir eğrisi

“En az malzemeyle en fazla dayanıklılık” ilkesine dayanan “katener eğrisi” (ya da zincir eğrisi) denen ideal bir matematik formuna çok benzer bir yapısı var bu evlerin. Bu sayede oldukça dayanıklılar. Formlarının yanısıra, aşağıda daha kalınken yukarıya doğru incelen duvarlar ve aşınmaya karşı doğal bir drenaja sahip olmaları da dayanıklılıklarını artıran etkenlerden.
Kubbelerin yüksekliği 9 metreyi bulabiliyor ve bu, özellikler sıcak günler için içeride rahat hava dolaşımına neden olduğu için doğal bir klima etkisi yaratıyor. Hava dolaşımını ise kubbenin en tepesinde bulunan pencere benzeri açıklık sağlıyor. Gün ışığı da sağlayan bu pencerenin asıl işlevi, içerideki hava dolaşımını sağlamak.
Dış cephedeki kabartmalar ise yalnızca dekorasyon amaçlı yapılmıyor: Evlerin duvarları üzerinden, yağmur sularının rahatça akıp gitmesini sağlıyor. Bunun yanında çok pratik bir işlevi de ver; tepeye tırmanmak için birer basamak görevi de görüyorlar. 


Musgumların geleneksel mimarisini oluşturan bu evler, artık tüm topluluk tarafından kullanılmıyor olsa da, hala geleneklerini sürdürerek bu evleri inşa eden küçük bir Musgum topluluğu bulunuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder